а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намисла

мн. намисли
Вид збор: Именка, женски род
Мисла, помисла за нешто, за некоја намера.
Англиски: intention
Примери:
Добра намисла.
Тој немаше лоша намисла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи