а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намири

намират
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши определени работи, уреди што треба.
Англиски: supply Албански: rregulloj, mbaroj
Примери:
Дури ги намири бабата работите, децата подзаспаа.
2. Исплати, врати долг, среди сметки.
Англиски: provide Албански: paguaj, laj
Примери:
Не може да ги намири сметките за комуналии.
3. Нахрани, снабди со храна.
Англиски: feed Албански: ushqej, furnizoj
Примери:
Прво гледаше да ги намири децата, а за старите ако останеше.
4. Се намири, се облече, се дотера.
Англиски: ready Албански: rregullolhem, ndreqem
Примери:
Откако се намири во новиот костум, ја отвори вратата.
Изведенки
1. намирува несв.
(се) намируваат
2. намирување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи