а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намирисува

(се) намирисуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Мириса малку непријатно, лошо, на расипано, има необичен, непријатен мирис.
Англиски: stink Албански: erë e keqe, kutërbon
Примери:
Месото намирисува.
Сирењето не е добро, намирисува.
2. (се намирисува) Си става мирис.
Англиски: perfume Албански: përeroj, vë parfum
FlexiMac
 менување на македонски глаголи