а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намине

наминат
Вид збор: Глагол, свршен
Патем посети некого или нешто на кусо време.
Англиски: drop in
Примери:
Намини кај мене на едно кафе.
Кумата, кога ќе се пуштеше црквата, секогаш ќе наминеше кај нас.
Ќе наминам во аптеката да видам дали добиле лекови.
Изведенки
1. наминува несв.
наминуваат
2. наминување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи