а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намигне

намигнат
Вид збор: Глагол, свршен
Мигнувајќи со око, даде знак за нешто.
Англиски: wink
Примери:
Тој им намигна неопределено накај планината и тие тргнаа по него.
Само да му намигнам, ќе дотрча.
Изведенки
1. намигнува несв.
намигнуваат
2. намигнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи