а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намеша

(се) намешаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се замеша, се смеша во туѓ разговор, во туѓа расправија и др.
Англиски: interfere
Примери:
Кој ви дава право да се намешате во мојот живот?
Изведенки
1. намешува несв.
(се) намешуваат
2. намешување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи