а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наметри

наметрат
Вид збор: Глагол, свршен
Метри определено количество дрва.
Примери:
Наметри два кубика дрва.
Ги наметрија исечените дрва.
Изведенки
1. наметрува несв.
наметруваат
2. наметрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи