а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наместо

Вид збор: Прилог
1. Со сврзникот да - означува дека едно дејство е заменето со друго.
Англиски: instead
Примери:
Наместо да работат по цел ден се шетаат.
2. Точно, правилно, на своето место.
Англиски: correctly
Примери:
Ти верувам, таа претпазливост е наместо.
Тоа ти беше наместо.
Се ќе си дојде наместо.
Зборовите му доаѓаат токму наместо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи