а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намерник

мн. намерници
Вид збор: Именка, машки род
1. стројник
Англиски: go-between Албански: mësit, shkues
Употреба: Дијалектен збор
2. Случаен гостин, случајно сретнат човек.
Англиски: guest Албански: mysafir i rastit
Употреба: Архаизам
Примери:
Во градот имаше конак за намерници и бедни.
На изворот се собраа патници, дрводелци и други намерници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи