а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намерен

намерниот
Вид збор: Придавка
1. Што е направен со намера, смислен, свесен.
Англиски: intentional
Примери:
Неговата шега беше намерна.
2. Намерна реченица - што се однесува, што укажува на намерата.
Употреба: Граматика
Изведенки
намерност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи