а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наменски

наменскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на намена, што е наменето.
Англиски: specific
Примери:
Наменско производство.
Наменска продавница.
Изведенки
наменски прил.
Пример: Наменско користење на средствата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи