а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наменет

наменети
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) намени
Англиски: destined
Примери:
Целокупното производство е наменето за извоз.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи