а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намена

мн. намени
Вид збор: Именка, женски род
Однапред определена цел за што ќе се употребува.
Англиски: purpose Албански: funksion, qëllim
Примери:
Селското гумно имаше намена и на селско игралиште.
Секое божјо создание си има своја намена.
Производи со украсна намена.
Секој дел има своја намена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи