а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намекне

намекнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане нешто меко.
Англиски: soak Албански: zbus
Примери:
Го намекна сувиот леб со вода за да може да го издроби.
2. Загатне нешто, се искаже со намек, здржано.
Англиски: restrain Албански: përmbaj
Изведенки
1. намекнува несв.
намекнуваат
2. намекнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи