а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намачи

намачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Зададе маки некому, измачи.
Англиски: torment Албански: mundoj, torturoj
Примери:
Ме намачи додека го фатив.
Мојот најнов текст многу ме намачи.
2. (се намачи) Се најде во мака, се измачи, се измори.
Англиски: struggle Албански: mundohem, lodhem
Примери:
Се намачи додека им објасни.
Во почетокот на работата многу се намачија.
Изведенки
1. намачува несв.
(се) намачуваат
2. намачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи