а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намачен

намачениот
Вид збор: Придавка
Што претрпел големи маки, тешкотии.
Англиски: tormented
Примери:
намачен народ, намачена земја
намачена душа
Изведенки
намаченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи