а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наманикира

наманикираат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави лак на ноктите.
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги наманикирала ноктите на рацете и на нозете за да се смеша во модата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи