а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намами

намамат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8799
1. Со мамење (обично со лоша намера) привлече некого да дојде.
Англиски: lure Албански: mashtroj, tërheq
Примери:
Едниот се предал, а другиот го намамиле и го фатиле.
Го намамија божем, на по една пијачка за да им каже се што чул.
2. Се најде привлечен од нешто.
Англиски: attract Албански: tërheq, josh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го намами музиката и влезе во кафеаната.
Ги намами смеата и вревата на улица, па излегоа надвор.
Водата беше топла и не намами на капење.
Писокот на гајдата ги намами сите на сретсело.
Изведенки
1. намамува несв.
намамуваат
2. намамување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК