а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намален

намалени
Вид збор: Придавка
смален, редуциран
Англиски: reduced
Примери:
Намалена потрошувачка.
Намалени цени.
Поради таквите извори на информации, намалена е можноста за погрешна процена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи