а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намавне

намавнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи движење со рака, со стап, замавне за да удри.
Албански: bën lëvizje për të sjell
Примери:
Намавна со мотиката за да го удри.
Одвреме-навреме ќе намавнеше на коњите и ќе им подвикнеше.
2. Даде знак за повикување, за поздрав и cл. со движење на раката или на главата.
Англиски: wave Албански: tund dorën, kokën
Примери:
Му намавна со рака од прозорецот и му се насмевна.
Капетанот им намавна со рака на војниците.
Тој и намавна со глава да продолжи.
Изведенки
1. намавнува несв.
намавнуваат
2. намавнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи