а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намава

намаваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Претепа со мавање.
Англиски: thrash Албански: rrah shumë
Примери:
Го фатиле и го намавале.
2. (се намава) Се задоволи со мавање.
Англиски: thrash Албански: rrah mjaft
Изведенки
намавува несв.
(се) намавуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК