а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налине

налинат
Вид збор: Глагол, свршен
Подбуцне, насаска пес на некого.
Англиски: instigate
Изведенки
налинува несв.
налинуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи