а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налет

мн. налети
Вид збор: Именка, машки род
1. Напад во лет, од воздух.
Англиски: air attack Албански: sulm ajror
Примери:
Бегавме во скривниците при секој налет на авионите.
2. Силен, брз напад, удар.
Англиски: storm Албански: stuhi, furi
3. Незадржливо надоаѓање, наплив на нешто.
Англиски: deluge Албански: rrebesh, rrëke
Примери:
Налет на бегалци.
Налет на ветар, на дожд.
Hалет на возбуда.
Налет на лутина.
4. Клетва: проклет да е.
Англиски: damnation Турски: nalet Албански: mallkim
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Налет да им се парите.
Налет да се стори.
Налет да биде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи