а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налево

Вид збор: Прилог
Влево, на лева страна.
Англиски: left
Примери:
Арапското писмо се чита оддесно налево.
Сврти се налево.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи