а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налеан

налеаниот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) налее
Англиски: casted
2. полничок, дебеличок
Англиски: chubby
Примери:
Таа изгледаше повозрасна од сите и беше поналеана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи