а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налапа

(се) налапаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се најаде многу, се прејаде.
Англиски: feed
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Примери:
Налапај се убаво, на пат ќе одиш.
Изведенки
налапува несв.
(се) налапуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи