а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налан

мн. налани
Вид збор: Именка, машки род
(обично во мн.) Дрвени влечки со кожено ремче.
Англиски: slipper Турски: nalın
Примери:
Одеше низ дворот боса на налани.
ниски налани
високи налани
Изведенки
наланче ср.
мн. наланчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи