а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налакти

(се) налактат
Вид збор: Глагол, свршен
Се потпре на лакот или на лакти.
Англиски: prop
Примери:
Лежевме налактени еден спроти друг.
Се налакти на десната рака и почна да кажува.
Се налакти на рацете за полесно да ја држи главата над книгата.
Изведенки
налактува несв.
(се) налактуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи