а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налази

налазат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со лазење помине по нешто, преку нешто, иcпогани, изгнаси.
Англиски: creep Албански: zvarritet mbi
Примери:
Гасеница го налази јаболкото.
2. (се налази) Лази подолго време, доволно.
Англиски: crawl Албански: zvarritet mjaft
Примери:
Детето се налази и заспа.
Изрази
Туѓа вошка да те налази - да се добие наследство.
Ако не го налази туѓа вошка, дуќан не отвора (купува).
Изведенки
1. налазува несв.
(се) налазуваат
2. налазување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи