а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налаже

(се) налажат
Вид збор: Глагол, свршен
Изнакаже многу лаги некому.
Англиски: lie
Изведенки
налажува несв.
(се) налажуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи