а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налае

(се) налаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За пес - лае долго, додека му се лае.
Англиски: bark Албански: leh gjatë
2. Изнакаже, изназборува лоши работи некому.
Англиски: lament Албански: leh, flet pa lidhje
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Налајала таа многу за нас пред сватовите.
Изведенки
налајува несв.
(се) налајуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи