а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накучи

накучат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Окучи, накоти многу кучиња.
Албански: pjell shumë qenë
2. (се накучи) За кучиња - се накоти, се намножи во голем број.
Албански: pjell shumë qenë
Изведенки
накучува несв.
(се) накучуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи