а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накусо

Вид збор: Прилог
Во куса форма, на најкраток начин.
Англиски: briefly
Примери:
Кажи накусо што имаш да кажеш.
Ја прераскажа накусо приказната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи