а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накупи

накупат
Вид збор: Глагол, свршен
Купи доволно, според потребите, или купи многу, големо количество.
Англиски: shop
Примери:
Отишол в чаршија и накупил се што му треба.
За Нова година накупија секакви подароци.
Му се виде евтино и сакаше да накупи за цела година.
Изведенки
накупува несв.
накупуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи