а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накубе

накубат
Вид збор: Глагол, свршен
Кубе во доволна мера, колку што треба.
Англиски: tear
Примери:
Накуба трева за стоката.
Изведенки
накубува несв.
накубуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи