а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накрст

Вид збор: Прилог
Во облик на крст.
Англиски: crosswise
Примери:
Пред почетокот на молзењето газерот на ведрото се намачкувал накрст со катран.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи