а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накрстен

накрсниот
Вид збор: Придавка
Што има облик на крст.
Англиски: across
Примери:
Накрстен пресек.
Накрстен оган.
Изведенки
накрсно прил.
Пример: Погачата се сече накрсно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи