а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накрои

накројат
Вид збор: Глагол, свршен
Скрои доволно, во определена или во голема мера, многу.
Англиски: tailor
Изведенки
накројува несв.
накројуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи