а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накрми

накрмат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде крма, нахрани добиток.
Англиски: feed Албански: ushqej me tagji
Употреба: Земјоделство
2. Даде сол на добиток.
Албански: fus krip në tagji
Примери:
Ги накрми овците.
Изведенки
1. накрмува несв.
накрмуваат
2. накрмување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи