а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накриво

Вид збор: Прилог
1. Не право, настрането, накосо.
Англиски: oblique
Примери:
На ѕидот висеше малку накриво семејна фотографија.
Главата ја држеше накриво.
2. погрешно, неправилно
Англиски: false
Примери:
Што да кажеше, го сфаќаа накриво.
Рамото му зарасте накриво.
Светот е скроен накриво.
Изрази
Накриво насаден - што има незгоден карактер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи