а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накривне

накривнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. накриви
Албански: shtremboj
2. Кривне при одење.
Англиски: limp Албански: çaloj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи