а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накривен

накривени
Вид збор: Придавка
накриви
Англиски: tilted
Примери:
со накривена капа
Изведенки
накривеност ж.
(едн.) накривеноста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи