а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накрепи

(се) накрепат
Вид збор: Глагол, свршен
Се потпре на нешто, се послужи со нешто како потпор.
Англиски: lean
Примери:
Се накрепи малку на ѕидот.
Стоеше накрепен на бастунот.
Изведенки
1. накрепува несв.
(се) накрепуваат
2. накрепување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи