а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накрвави

накрвават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да биде крваво.
Англиски: stain with blood Албански: përgjak
2. (се накрвави) Се направи, се извалка со крв.
Англиски: stain with blood Албански: përgjakem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи