а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накрај

Вид збор: Прилог
На крајот, на завршницата од нешто.
Англиски: finally
Примери:
Накрај му кажа дека не се согласува.
Со него накрај не се излегува.
Тој дојде накрај.
Изрази
Излезе накрај - уреди, се спогоди.
Накрај на умот (не му доаѓа) - не ни помислува на нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи