а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накрај

Вид збор: Предлог
На крајот од нешто.
Примери:
Накрај село имаше крчма.
Имало, божем, некоја држава накрај светот без војни и болести.
Дуќанот му бил накрај чаршија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи