а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накот

мн. накоти
Вид збор: Именка, машки род
1. Родот што го окотило некое животно што се коти (мачка, лисица, глушец).
Албански: pjellë
Примери:
И змијата по присоите cи го грее својот накот.
2. Со презриво значење - голем број деца во едно семејство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи