а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накоти

накотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Окоти повеќе малечки - за животно што се коти (зајак, мачка, лисица, глушец).
Англиски: multiply Албански: shumohet, shtohet
Употреба: Зоологија
2. Народи многу деца во едно семејство.
Албански: lind shumë fëmijë
Употреба: Иронично , Разговорно
3. (се накоти) Се намножи со котење.
Албански: pjell
Изведенки
1. накотува несв.
(се) накотуваат
2. накотување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи