а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накостреши

(се) накострешат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За животно - се наежави, ги подигне влакната, пердувите од страв, од студ.
Англиски: bristle Албански: tërqeth, rrënqeth
Примери:
Мачорот се накострешил.
2. За човек - силно се возбуди, се разлути, се наостри за одбрана, за судир, за борба.
Англиски: bristle up Албански: tërbohet, rrënqethet
Примери:
Се накострешиле за борба.
Изведенки
1. накострешува несв.
(се) накострешуваат
2. накострешување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи