а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накострешен

накострешениот
Вид збор: Придавка
Силно возбуден, разлутен, готов за борба; наежавен.
Англиски: bristled
Изведенки
накострешеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи